صفحه 1 از 2 < 1 2 >

مطالب
1393/09/08 12:57

جشن انار در روستای انبوه

   روستای انبوه در استان گیلان بازمانده از دوران کهن و جلوه‌گاهی از فرهنگ تاریخی مردمان گیل و دیلم است. 
روستای تاریخی، توریستی و کوهستانی "انبوه" در ‪ ۱۸۰‬کیلومتری جنوب شهر رشت مرکزاستان گیلان و ‪۱۱۶‬کیلومتری نیمه شرقی شهرستان رودبار و در ارتفاع هزار و ‪۳۲۰‬متری از سطح دریا واقع شده است. 
این روستا که در دامنه کوه‌های البرز شمالی در دل کوه و درامتداد گردنه "نواخان" قرار دارد، به دلیل بن‌بست جغرافیایی، عدم دسترسی آسان به آن و وفاداری مردمان آن به آیین‌ها و رسوم کهن، هنوز فرهنگ غنی کار، تلاش، زحمت و رسوم و باورداشت‌های آیینی در آن حفظ شده است. 
دراین روستای تاریخی حدود ‪ ۲۲۰‬خانوار مشتمل بر یک هزارو ‪ ۲۰۰‬نفر جمعیت زندگی می‌کنند و کار اصلی آنان باغداری و دامداری است. 
    جشن انار چینی یکی از سنت هایی است که سابقه برگزاری اش به هزار سال می رسد و در برخی از روستاهای ایران برگزار می گردد یکی از جالب ترین آن که باعث شده به یک آیین ملی تبدیل شود ، در روستای دورافتاده در انتهایی ترین نقطه گیلان برگزار می گردد . قدمت روستای " انبوه " به 3500 سال باز می گردد و ساکنان این روستا نسل به نسل از این آیین پیروی کرده اند . روستای انبوه را ماسوله دوم گیلان می نامند . روستای انبوه یکی از روستاهای طرح توسعه و گردشگری شهرستان رودبار و گیلان بوده و وجود خانه های پلکانی شکل با به کار گیری مصالح بومی منطقه نمایی زیبا از این روستا را به تصویر کشیده ، که هر چشمی را محسور خود می کند و هر بیننده را به سمت خود می کشد .
باتوجه به نزدیک شدن جشن سالیانه و قدیمی انار چینی درانبوه گیلان شما رابرای شرکت به این سنت دیرینه (جشنواره انار چینی )دعوت میکنیم.زمان برگزاری 27و28 مهرماه 1391علاقمندان می توانند به دو طریق به این روستا دسترسی پیدا کنند.
دسترسی اول : بهترین و اسانترین راه برای گردشگران از شهر قزوین میباشد که از جنب صدا و سیما قزوین یا همان دانشگاه بین اللملی قزوین مستقیم به سمت بالا (اسماعیل اباد )امده و روستاهای زیبایی را هم در مسیرش خواهد داشت که اولی ان الولک و .....مسافت روستای انبوه تا شهر قزوین ۷۵ کیلومتر است . که ۵۵ کیلومتر اسفالت و ۲۰ کیلومتر هم خاکی دارد . 
دسترسی دوم : این روستا از طریق شهرهای رودبار و لوشان -معدن سنگرود - جیرنده - ویه و ناوه و تا گردنه نواخن هم جاده‏ آسفالت و بقیه حدود ۱۰ کیلومتر خاکی دارد قابل دسترسی است. 
گفتنی است روستای انبوه لقب تاریخی ترین روستای گیلان را ه خود اختصاص داده است.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

صفر نظری

ابوذر جان عالی بود جای ما رو هم اونجا خالی می کردی ای کاش ، اگه یه عکس از دورنمای کلی روستا میذاشتی ، این روستای زیبا رو بهتر معرفی می کرد . بازم مرسی

پاسخ
سیف الله طالبی

اقا مطلبی را می نویسید و یا از جایی کپی میکنید منبع را هم بنویسید

پاسخ
سیف الله طالبی
http://anbooh.persianblog.ir

عکس دور نمای انبوه

پاسخ